ביטול האחריות הפלילית בטיולים

מס צפיות:  1822
תאריך: 8/06/2016

 

ב' סיון, תשע"ו
8 יוני, 2016

ציבור המורים שלום,

אתמול נתבשרנו שהמורה צחי אברהם נתבע לדין פלילי בגין מותו הטראגי של תלמיד בטיול שנתי שקרה ב- 2009 . למותר לציין עד כמה מקומם צעד זה.
הגשת תביעה נגד המורה, רכז שכבה
המלמד במכללת אורט בירושלים, לא תחזיר את התלמיד נתנאל איראני ז"ל לחיים ולא תפסיק את כאבה העצום של משפחתו.
גם משפחתו של צחי אברהם נהרסה וצחי חי עם הטרגדיה הזו במשך כל התקופה.

ארגון המורים נאבק בנושא ביטול האחריות הפלילית המוטלת על מורים במקרים של תאונות מסוג זה. נפגשנו עם סגן היועמ"ש לממשלה ועם סגן פרקליט המדינה, הם הבטיחו לנו שייעשה שימוע ע"י הגורמים הבכירים של הפרקליטות ואף נתנו לנו את הזכות כארגון מורים להגיב לשימוע, דבר שעשינו. מימנו את ההליך המשפטי ונמשיך לממן כדי לתת את הסיוע הנדרש למר צחי אברהם.

יחד עם זאת, זה המקום לחזור ולהזהיר אתכם כי המורים הופכים להיות ה"שעיר לעזאזל" על כל תקלה שעלולה לקרות בטיול.
למרות שהכשרתם של המורים היא בתחום המקצועי שלהם
- הם בעלי תואר ראשון שני ואף שלישי בתחום התמחותם המקצועית - הם לא קיבלו כל הכשרה להיות מלווי טיולים , לא קיבלו כל הכנה מוקדמת בנושא תקנות בטיחות ושום אימון פיזי להיות מסוגלים בגיל מתקדם (הגיל החציון בבי"ס תיכון הוא 52) ללכת עם תלמידים בני 14-17 מלאי מרץ ולטפס על ג'בלאות, לרדת לוואדיות, ולהיות 3 ימים במאמץ פיזי מתמשך וללא שינה. ואלו רק מקצת הדברים .
לא רק שנדרש מהמורים מאמץ פיזי גדול וללא כל הכנה, שעות על גבי שעות, אלא שגם בלילה הם נאלצים לשמור על התלמידים אשר מנצלים את ההזדמנות שהם ביחד ללא ההורים כדי לעסוק במעשי קונדס , שתיה חריפה, ועוד .
ואם קורה משהו, בסופו של דבר, מאשימים את המורה .

הימצאות המורה בטיול עם התלמידים 3 ימים או פחות, היא בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה ולפיו אסור להעסיק אדם יותר מ-9 שעות ביום. אפילו חיילים צעירים נדרשים למספר שעות שינה בלילה ומפקדים שלא מאפשרים זאת לחייליהם, עוברים עבירת משמעת חמורה ביותר ונתבעים לדין .
כנ"ל לגבי נהגים. אבל ממורה, שלא מאומן כמו חייל ולא הוכשר לטיולים כמו נהג , דורשים לעבוד 24 שעות ללא שינה כמעט! ובסוף באים אליו בטענות.
אני מזהיר, חברים, אם חו"ח יקרה משהו ותלמיד יחזור חבול מטיול או חו"ח לא יחזור כלל, דמכם בראשכם
! כל הסיוע שהארגון יכול לתת לכם במקרה כזה הוא רק כספי, לצורך הגנה משפטית ולא מעבר לזה.

לכן אני חוזר ומדגיש - אינכם חייבים לצאת לטיולים. זו עבודה נוספת שמתוגמלת בנפרד. זה לא חלק אינטגרלי ממשרתכם ואי אפשר להפעיל שום סנקציה חוקית, משמעתית או כלכלית נגד מורה שמסרב לצאת ללוות טיול. לזה ארגון המורים נותן גיבוי מלא!

להורים
זאת ההזדמנות לומר, אם אכפת לכם מהילדים שלכם, חשבו פעמיים לפני שאתם שולחים אותם לטיול מטעם ביה"ס ובהשגחת מורים.
מוטב לצאת לטיולים באמצעות חברות המתמחות בכך.

 

 

 


ארגון המורים העל יסודיים
עבור לתוכן העמוד