איגרת אישית לעדכון בנושא מבחני מיצ"ב ומיפוי מבחנים

מס צפיות:  1857
תאריך: 12/04/2015

כ"ג ניסן, תשע"ה
12 אפריל, 2015

חברים יקרים,


מבחני מיצ"ב ומיפוי מבחנים

נושא מבחני המיצ"ב הוא נושא שמטריד את ציבור המורים לא מעט זמן. סוגיית מבחני המיצ"ב לא הוסדרה עמנו והיא גורמת עומס לא קטן על ציבור המורים. לא רק בבדיקת המבחנים שהם בנוסף על חומר הלימוד ולמבחנים הרגילים, אלא גם בדרישת המיפוי שלהם.
כאשר מדובר במיצ"ב חיצוני, משרד החינוך נוהג להעביר את המבחנים לבדיקה חיצונית בתשלום, וכאשר מדובר במבחני מיצ"ב פנימיים המורים צריכים לעשות זאת חינם.
לכן, אם משרד החינוך רוצה שמורים יבדקו מבחני מיצ"ב ומורה מסכים לעשות זאת, הוא צריך להיות מתוגמל כמו שמתוגמלים גם בבדיקת מבחני הבגרות. לא מקובל עלינו כלל שמורים יעבדו עבודה נוספת ללא תשלום.
בעת האחרונה אנו מקבלים יותר ויותר תלונות בנושא עומס נוסף שמוטל על מורים ע"י דרישה של מיפוי המבחנים. לא מסתפקים רק בבדיקת המבחנים ומתן ציון עם הערות, אם יש צורך בכך כפי שהיה בעבר, אלא יותר ויותר מורים נדרשים לבצע מיפוי סטטיסטי של התשובות השונות בנוגע לתלמידים השונים, לכיתות השונות ולמבחנים השונים. הדבר דורש שעות עבודה נוספות רבות שגם הן ללא כל תגמול.
המורים לאנגלית, שאצלם הבעיה חמורה יותר, קורסים מעומס העבודה. נאמר עליהם שניתן לזהותם בביה"ס על ידי כך שהם בד"כ הולכים עם מזוודת טרולי, ועוד תיקים תלויים על כתפם, מרוב חומר שצריך לסחוב לכיתות, שרובו מבחנים וסטטיסטיקות.
אין שום סיבה לבצע את העבודות הנוספות ולהיענות לדרישות הנוספות של משרד החינוך, מפקחים ומנהלי בתי"ס בכל מה שנוגע למבחני מיצ"ב ומיפוי מבחנים.
אם הדברים לא ייפסקו לאלתר, ובידי משרד החינוך להפסיק אותם, ניאלץ לנקוט את כל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו.
גם בתקופה שאין שר מכהן במשרד החינוך והתיק נמצא בידי ראש הממשלה, מנכ"לית המשרד יכולה לשחרר את העומסים התלויים על גבי המורים בהוראות מנכ"ל.

אני מקווה שבימים הקרובים נגיע להסדר כדי שלא ניאלץ לנקוט צעדים חריפים יותר. בינתיים הנכם מתבקשים שלא לבצע את מבחני המיצ"ב, ומיפוי מבחנים, בכלל, ומיפוי של מבחני המיצ"ב בפרט.

 

ארגון המורים העל יסודיים
עבור לתוכן העמוד