מכרזים במערכת החינוך

מס צפיות:  2075
תאריך: 8/02/2015

‏י"ט בשבט, תשע"ה
‏8 בפברואר, 2015

לכבוד
גב' מיכל כהן  

מנכ"לית משרד החינוך
שלום רב,


הנדון: מכרזים במערכת החינוך

 

לאחרונה התרבו העברות הבעלות על בתיה"ס העי"ס מגוף אחד למשנהו, בפרקי זמן ההולכים ומתקצרים. ראשי ערים מעבירים את בתיה"ס שבתחום עירם לגופים שונים, חלק מהם רשתות ציבוריות המפעילות בתי"ס רבים, וחלק מהם עמותות או גופים אזוטריים שונים. העברות הבעלות נעשות בתדירות של כל 3 - 4 שנים, דבר שגורם לזעזועים במערכת החינוך ולפגיעה בציבור עובדי ההוראה.
איני מבין כיצד ראש עיר יכול לבחור לעצמו רו"ח או עו"ד ללא מכרז, ואילו כאשר מדובר בחינוך, עורכים מכרזים, אבל, לרוב, הגורם המכריע הוא התקורה בלבד ולא האיכות או היציבות.
האם יש במשק הישראלי עוד מפעלים שמועברים מבעלות לבעלות בכל 3 – 4 שנים? זה נראה לא רציני, מה עוד שאין הגדרה המבהירה מהי רשת חינוכית ומי רשאי להפעיל בתי"ס.
מורים שמועסקים במערכת החינוך חייבים להיות בעלי תעודת הוראה ורישיון הוראה, לעבור פיקוח בתקופת סטאז' וניסיון, וכאשר מדובר בהעברת בעלות על בית ספר מגוף לגוף, הדבר נעשה כלאחר יד. לא נוכל להסכים לתופעה זו !  

צר לי מאוד שבמשך השנתיים האחרונות לא פתרתם את הבעיה, למרות פניות שנעשו על ידינו בעבר. לכן ניאלץ לנקוט את האמצעים העומדים לרשותנו, ועד כדי הכרזת סכסוך עבודה, ובכך להציל את מערכת החינוך מהפוליטיזציה שלה ומתופעות של שחיתות ופגיעה בזכויות מורים.
חמור מכך, ידוע שרשתות וגופים המפעילים בתי"ס, ושאינם משלמים משכורות במועד, אינם מפרישים כספים לקרנות של מורים (פנסיה וכיו"ב) ואינם דואגים לביצוע הסכמי עבודה - רשאים להפעיל בתי"ס, להשתתף במכרזים, ואף לזכות בהם.

 

העתקים:

מר אבי וורצמן – סגן שר החינוך
עו"ד דן בן חיים - הממונה על השכר והסכמי עבודה, שלטון מקומי

מר צביקה פלג – מנכ"ל רשת אורט
עו"ד רוית דום – מנכ"לית רשת עמל
ד"ר אמנון אלדר – מנכ"ל רשת אמי"ת
חברי הנהלת ארגון המורים
מזכירי הסניפים
ציבור המורים

 

ארגון המורים העל יסודיים
עבור לתוכן העמוד