איגרת אישית לעדכון

מס צפיות:  1375
תאריך: 15/01/2015

 

כ"ד טבת, תשע"ה

15 ינואר, 2015

 

איגרת אישית לעדכון

 

חברים יקרים,

 

במהלך יום רביעי האחרון, 14.1.15, נוהל מו"מ ארוך, ועל הפרק תביעותינו בנוגע לתביעות פליליות נגד מורים בעקבות תאונות תלמידים בטיולים.

ניסינו לקדם את הנושא במהלך חודשים רבים, מתוך קיום דיונים בו עם הנהלת משרד החינוך: שר החינוך לשעבר, הרב שי פירון, ומנכ"לית משרדו, מיכל כהן, אך ללא הועיל.

אמנם דיברו עמנו, אבל לא הושגה כל התקדמות. רק הפסקת הטיולים שעליה הכרזנו התחילה להזיז את העניינים בקצב מהיר יותר. אכסניות הנוער, החברה להגנת הטבע, התיאטראות והמוזיאונים, מדריכי הטיולים וגופים נוספים ורבים שחיים ומתפרנסים על חשבון עבודתנו הקשה כמלווי טיולים התחילו להפעיל לחצים כדי שהעיצומים ייפסקו. השיא היה שהתלמידים בחינוך העי"ס ומועצת התלמידים החליטו להשבית לימודים על מנת שהטיולים יימשכו, מתוך שכעסו מאוד על שנלקחה מהם ה"סוכרייה" של הטיולים. ועדת החינוך של הכנסת התכנסה אתמול ודנה בסוגיה, ובשעות אחה"צ החליט סגן היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, להתערב והזמין אותנו לפגישה משותפת עם משרד החינוך, משרד האוצר ופרקליטות המדינה.

סגן היועץ המשפטי לממשלה גילה סימפתיה והבנה בנוגע לבעיה שהביאה להשבתת הטיולים והסיבות להשבתה זו, אך טען שיש מגבלות שבעטיין הוא לא יוכל להיענות לכל דרישותינו.

בסופו של דבר סוכמו הדברים האלה:

1. רף הסנקציה נגד מורים, במקרים של מות תלמיד חו"ח במהלך טיול, יועלה, כך שלא בכל מקרה, אלא במקרים קיצוניים בלבד, ישקלו העמדת מורה לדין פלילי.

סגן היועץ המשפטי לממשלה, וכמוהו מנכ"לית משרד החינוך ונציגי הפרקליטות שהשתתפו בישיבה, קיבלו את טענתנו ולפיה קשה מאוד לדרוש אחריות מקצועית מאדם שלא הוכשר לעניין שדורשים ממנו להיות אחראי לו. כל מורה הכשיר את עצמו, מקצועית, ללמד את תחום הידע שלו על הצד הטוב ביותר. אף אחד מאתנו לא הכשיר את עצמו ללוות טיולים או להיות אחראי לאמצעי הבטיחות.

2. במקרה של אסון בטיול חו"ח, התיק יטופל  אך ורק ע"י פרקליט המחוז, ולא עוד ע"י כל פרקליט ברמת דירוג נמוכה בפרקליטות, כפי שהיה עד כה. הדבר מבטיח מקצועיות רבה יותר הנובעת מניסיון רב ומראייה רחבה יותר. זוהי הגנה מיוחדת שקיימת בנוסף רק לגבי מפקדי צה"ל.

3. למרות שבמקרים כאלה מדובר, מבחינה חוקית, ברשלנות ולא בפשע, הפרקליטות מתחייבת לאשר למורה שימוע, בכתב או בעל פה, על פי בחירת המורה. לשימוע זה יכול להתלוות גם נציג הארגון. 

4. המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד אלי אברבנאל, ייפגש עם נציגות ארגון המורים כדי לקבל הבהרות בנוגע לייחודיות של עבודת המורה בטיולים, תוך שיקוף השטח, צרכיו ותנאי העבודה של המורה בשטח, וזאת כדי ששיקול הדעת לא יתבסס רק על נוהלי הבטיחות של משרד החינוך ולשון החוק ה"יבש", אלא גם על מה שקורה, למעשה, בשטח. פועל יוצא של נקודת מבט נוספת וחשובה זו הוא בחינת התנהגות המורה באופן מתחשב יותר.

5. מנכ"לית משרד החינוך התחייבה שבמהלך החודש הקרוב, בשיתוף ארגון המורים, היא תדאג לשכתב את נוהלי הבטיחות, כדי לפשט אותם ולתרגם אותם לשפה ברורה יותר ומובנת לכול.

6. מנכ"לית המשרד אף התחייבה שבמהלך החודש הקרוב היא תקיים עמנו דיונים במטרה לחפש דרך להיענות לתביעתנו להעמיד בכל בית ספר, בהתאם לגודל ביה"ס, קצין בטיחות, שיהיה אחראי לכל הנושאים הבטיחותיים, ובהם: טיולים, הפסקות, מגמות טכנולוגיות, מעבדות, מתקני ספורט ועוד.

אנו שבעי רצון מהסיכום שהגענו אליו ונמשיך לטפל בסוגיה זו גם בעתיד.  

בהזדמנות זו אני רוצה להודות במיוחד לרב שי פירון, שר החינוך לשעבר, אשר טרח ופעל נמרצות מאחורי הקלעים כדי לעזור במציאת הפתרון.

 

 

 

ארגון המורים העל יסודיים
עבור לתוכן העמוד