אחריות המורים בטיולים

מס צפיות:  3013
תאריך: 25/11/2014

א' כסלו תשע"ה

24 נובמבר 2014

רא/למ/11379

לכבוד
ציבור המורים

שלום רב,

הנדון: אחריות המורים בטיולים

במרץ 2009 , יצאה שכבת כיתות י', 7 כיתות במספר, לטיול שנתי של שלושה ימים ברמת הגולן . ביום השני לטיול בשעות הערב, הגיעו התלמידים והמורים לארוחת ערב חגיגית וטבילה בחמי טבריה. ניתנו מראש הסברים לתלמידים כיצד לטבול בבריכות רדודות, הועמדו מצילים והמקום נסגר לתלמידים בלבד .
ובכל זאת, למרות כל האמצעים שננקטו, קרה אסון ואחד התלמידים טבע בבריכה.  לא ידוע מהי הסיבה, האם סיבה רפואית, מכה שקיבל, פעולה של תלמיד אחר וכד'. הדבר נודע רק כאשר אחד התלמידים העיר שהתלמיד שטבע שוכב על קרקעית הבריכה.

מיותר לציין מה גדול היה הזעזוע של המורים, התלמידים ומפעילי האתר.

המשטרה חקרה את האירוע והחליטה לסגור את התיק.

בימים האחרונים, כ- 5 שנים לאחר סגירת התיק, כתוצאה מלחץ המשפחה פתחה הפרקליטות מחדש את התיק והמליצה להגיש תביעה פלילית נגד מנהל ביה"ס דאז, רכז השכבה, מחנך הכיתה והמציל בבריכה.
כעת, נמצאים המורים חברי ארגון המורים במצוקה גדולה. בנוסף לטראומה הנפשית שקרתה להם כתוצאה מטביעת התלמיד, הם נתבעים לדין פלילי שלא ידוע כמה זמן יימשך, כיצד יסתיים וכמה כסף יעלה. עפ"י הניסיון, אלו הליכים ארוכים מאוד עם השלכות על חיי היום יום של המעורבים, של המורים ומשפחותיהם ועל ביה"ס ועולים עשרות אלפי דולרים.

ארגון המורים יעשה הכל כדי לתמוך נפשית וכלכלית במורים שנתבעו לדין על כך שהשתתפו בטיול זה והיו בעלי תפקידים בטיול.


לא יתכן שמורים יצאו לטיול בליווי תלמידים ויואשמו בכל תאונה, וכבר היו דברים מעולם.

 

גם בעבר נתבעו מורים לדין בגין תאונות שקרו לתלמידים. מנכ"לית משרד החינוך עודכנה על ידי בסוגיה זו והיא הסכימה עמי שהמורים חשופים מאוד ביציאות מחוץ לכותלי ביה"ס ולמעשה מוטלת כל האחריות עליהם ואין על כך הגנה, חוץ מהתמיכה המשפטית שנותן הארגון ובמקרה זה גם רשת אורט.


לאור האמור, עד שנושא אחריות המורים לטיולים לא יוסדר ולא תהיה למורים חסינות מתביעות פליליות על כל תאונה, לא נצא יותר ללוות תלמידים בטיולים מכל סוג שהוא, (להוציא יציאות לפולין). 


מורה שיוצא לטיול פעם בשנה עם כיתתו לא יכול להכיר בעל פה את ההנחיות שבספר עב הכרס שהוציא משרד החינוך, מה עוד שתמיד יכול להיות דבר שלא מכוסה ע"י ההנחיות.
אם משרד החינוך מעוניין בכך שהטיולים ימשכו, עליו לדאוג לחסינות למורים מפני תביעות משפטיות או לחילופין, הפעלת הטיולים ע"י גופים המתמחים בכך (מיקור חוץ).

עד אז, כאמור, אנו מבקשים מהמורים לא לצאת לטיולים מכל סוג שהוא, כדי שלא להיות חשופים לתביעות פליליות ואזרחיות אם משהו יקרה בטיולים הנ"ל. יתר על כן, יציאה לטיולים היא לא חובה אלא עבודה נוספת ויש על כך תשלום נוסף. אין זה חלק אינטגרלי מעבודת המורה.

נמשיך לתמוך בחברינו בכל מקרה.

  

 

 

 

העתקים:
חברי הנהלת ארגון המורים

מזכירי הסניפים  

ארגון המורים העל יסודיים
עבור לתוכן העמוד