איגרת אישית למורים

מס צפיות:  2820
תאריך: 9/03/2014

 

 

 

ז' אדר ב, תשע"ד
‏9 מרץ, 2014

 

איגרת אישית למורים
בעקבות מכתבו של עו"ד קובי אמסלם לשלטון המקומי, מיום 2.3.14

 

שלום רב,

 

הממונה על השכר במשרד האוצר, עו"ד קובי אמסלם, הוציא מכתב לכל העיריות בארץ, באמצעות מרכז השלטון המקומי, המורה לנכות משכר המורים חברי ארגון המורים שאינם מדפיסים כרטיס בביה"ס, את הזמן שבין השיעור השמיני לשעה 14:00 .  הוא דרש לחשב זאת בדקות ולנכות מהשכר, רטרואקטיבית, מאז תחילת העיצומים .
כנגד החלטתו זו, שהיא אלימה ובלתי חוקית, בעליל פרסמתי ביום חמישי האחרון, 6.3.14, מכתב המבהיר את הסוגיה .
אין למר קובי אמסלם כל זכות חוקית לבצע את הניכוי .
אין בזה איום ממשי על ארגון המורים, אלא צעד של לוחמה פסיכולוגית. בניגוד לניכוי שכר בזמן שביתה כאשר מורים שובתים שיעור אחד או יותר, או אז אפשר לנכות שכר כי מדובר באי עבודה שניתנת לכימות, במקרה של אי הדפסת כרטיס דבר זה לא תופס חוקית.
על כך שלחתי לכם מכתב ב- 18.11.13, המצ"ב.
אדם שהידע מצוי בידו יכול לומר לעצמו שהודעתו של הממונה על השכר מזכירה את הרעש שעושים כאשר רוצים להפחיד את הזולת.
כמשפטן, עו"ד אמסלם יודע שאין הוא יכול לנכות שכר או להורות על הורדת שכר בגין אי הדפסת כרטיס. יש בכך פעולה בניגוד לחוק ולסמכות. זאת ועוד, יש בכך גם ערעור יחסי עבודה לטווח הרחוק בגין ניסיון רגעי להשיג דבר מה והזמנת זעזועים במערכת החינוך .

 

גם לו היתה לו הזכות לכך, ואין לו, מורים שנאבקים על זכויותיהם, לא מתנים את השתתפותם במאבק בכך שלא ינוכה להם שכר. אין מאבקים "דה לוקס". אבל לא זה המקרה. אי הדפסת כרטיס אינה בגדר אי עבודה אלא במקרה הגרוע ביותר, הפרת משמעת .
כאשר ישנו סכסוך עבודה בתוקף, כמו במקרה דנן, יש חסינות  למורים הנוקטים בעיצומים בפני דיונים משמעתיים כלשהם .

הלוחמה הפסיכולוגית אותה מנסה לנהל הממונה על השכר נגדנו, היא לא בתיאום עם משרד החינוך ואפילו בניגוד לדעתו.
המטרה היא לאותת לרופאים המנסים גם הם להפסיק את החתמת הכרטיס שלא יעשו זאת. מדובר כאן בתגובת שרשרת, כי העיצומים שלנו גררו גם את הסתדרות המורים לאותם עיצומים וכעת את הרופאים.
עו"ד אמסלם רואה לנגד עיניו איך הבניין של הדפסת הכרטיס מתמוטט . יש בהודעתו ניסיון להפחיד את הנהלת ארגון המורים ואת העומד בראשה מתוך אינטרסים זרים לחינוך,  כשהרי התלמידים לא נפגעים. בתוך כך יש המנצלים את המומנטום של בחירות בארגון המורים ומעוותים את העובדות.
לו באמת אי הדפסת הכרטיס ע"י המורים היתה כ"כ חשובה לממונה על השכר, לא היה מחכה קרוב ל-4 חודשים של עיצומים ללא ניסיון הידברות בנושאי סכסוך העבודה .
אין אנו מחפשים בנרות מאבקים ועיצומים. אנחנו מחפשים פתרונות למורים. הכרזנו סכסוך עבודה בתחילת שנה"ל ועו"ד קובי אמסלם היה יכול לפתור בקלות את הבעיות :
1. שכר למורים לשל"ח
2. שכר המדריכים
3. ביטול עיוותי השכר של אלפי מורים ומנהלים שעד היום לא מקבלים את המגיע להם
4. שכר מפמ"רים
5. שכר למורים העובדים בבתי"ס שבפיקוח משרד העבודה (התמ"ת לשעבר)
6. חינוך מיוחד בחינוך עי"ס

 

לו התחילו לדבר עמנו בנושאים אלו, לא היה צורך בעיצומים . אבל כפי שאמרנו, כנראה שהעיצומים לא כאבו מספיק ולעו"ד אמסלם כדאי היה יותר להתעלם, מאשר להתמודד עם הבעיות וכעת פתאום החליט לעשות מעשה במקום לדבר.
אני חוזר ומבהיר, המעסיקים לא יכולים ולא רשאים לנכות שכר בגין אי הדפסת כרטיס.  במקביל, אנו מנסים להגיע להידברות ופתרון הבעיות. כ"כ פשוט להתחיל לדבר כדי להפסיק את העיצומים .
אני מקווה ששר החינוך ושר האוצר יבינו עד כמה קל להגיע לפתרונות וכך לא יתאפשר לעו"ד אמסלם לשפוך שמן על המדורה. אנו נראה בו אחראי בלעדי לכל הנזקים שייגרמו במערכת החינוך כתוצאה מהחלטותיו הלא חוקיות. 

 

 

  

בכבוד רב,

 

רן ארז

יו"ר ההנהלה
ארגון המורים בבתיה"ס העל יסודיים

 

 

 

 

 

     

לעיון נוסף:

 ממשיכים בעיצומים - 18.11.2013
 תגובת רן ארז למכתבו של קובי אמסלם מיום 2.3.14

   

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

ארגון המורים העל יסודיים
עבור לתוכן העמוד