בתי ספר ע''ש ישראל רוגוזין

מס צפיות:  710
נושא: בתי-ספר
תאריך: 6/01/2013 12:02:55

ברשימה שלפנינו נסטה מעט ממנהגנו, ונספר, לא על שם העומד מאחורי מוסד חינוך אחד, אלא על אדם שעל שמו נקראים כמה מוסדות חינוך.
הסיפור שלנו מתמקד בישראל רוגוזין, שעל שמו נקראים כמה בתי ספר על יסודיים.

נפתח בתיאור קצר של הולדת הרעיון להקים בתי ספר מקיפים בעיירות הפיתוח.
בראשית שנות השישים של המאה הקודמת צפה ועלתה בעיית חינוכם של בוגרי בתי הספר היסודיים בעיירות הפיתוח. הבעיה המרכזית של הבוגרים ושל פרנסי הציבור הייתה: מה הלאה? עיירות הפיתוח היו בדרך כלל חסרות חינוך על יסודי. כמעט לא היה יישוב אחד, מיישובי הפיתוח, שהיה בו בית ספר תיכון ראוי לשמו.
רבים מהנערים שבעיירות הפיתוח נדדו למקום תורה, למדו בפנימיות של האגודה לקידום החינוך, של הצבא, של עליית הנוער. הכול ביקשו לקלוט נערים מאזורי הפיתוח בפנימיות, שעלו כפורחות, אלא שפרנסי הציבור הבחינו שהעיירות מתרוקנות מן הדור הצעיר. סיכוייו של נער, שיצא את היישוב בגיל 14 ולמד עד גיל 18 בפנימייה ושירת עוד שלוש שנים בצבא, לחזור אל היישוב - שאפו לאפס.
בעיה זו נפתרה ביוזמתו של דוד בן-גוריון. הוא פנה אל המגבית היהודית המאוחדת בבקשה לאתר מאה "יחידי סגולה", שכל אחד מהם יתרום מאה אלף דולר לפחות, ומכספי התרומות תקים מדינת ישראל את בתי הספר התיכוניים, המודרניים, המצוידים, בעיירות הפיתוח מקריית-שמונה ועד אילת. המדינה התחייבה, מצִדה, לתרום דולר לעומת דולר של כל תורם  (שר האוצר של אז, פנחס ספיר, הוא שהוביל את מדיניות המטשינג).

המגבית היהודית המאוחדת שלחה משלחת, שהורכבה מפרופסורים מומחים לחינוך בארה"ב, בראשותו של יו"ר קרן החינוך לישראל – ללימוד הנושא.
המשלחת עשתה בארץ כשבועיים. נלוויתי אליה לכל אורך הדרך, רשמנו צרכים.
ה"קמפיין" יצא לדרך בתנופה אדירה. אבא אבן, שר החינוך, השיק אותו, ובאנגלית נמלצת פרס יריעה גדולה של הסבר בדבר תרומת ההשכלה לפיתוח חברתי. בתום נאומו החלו התורמים, שהוכנו לכך מראש, משפיעים רוב טובה, לכבודו של שר החינוך אבא אבן ולתפארת מדינת ישראל. כך החל סיפור גיוסם של התורמים שעשו להקמתה של מערכת החינוך ביישובי הפיתוח - דבר שהיה בבחינת מהפך חברתי, שלמרבה הצער, אינו זכור לרבים מאיתנו.

ישראל רוגוזין – התעשיין והפילנתרופ
בלשכתו של פנחס ספיר, שר האוצר באותם ימים, ניכרה התרגשות רבה לפני בואו של ישראל רוגוזין, התורם הגדול של קרן החינוך לישראל. פקידות תלו מאחורי כיסאו של השר את תמונת אביו של ישראל רוגוזין, פינה שקטה הוכנה בלשכה לכבודו, כיסו שולחן נמוך במפה וערכו אותו עם תקרובת לקראת בואו. היינו שלושה: ישראל רוגוזין התורם, שר האוצר פנחס ספיר ואני.
מכאן ואילך הייתה תמונת אביו של ישראל רוגוזין מונחת בפינה, בלשכתו של שר האוצר, כל ימות השנה. בכל פעם, לפני בואו של ישראל רוגוזין, מיהרו לתלות את התמונה מאחורי מושבו של כבוד השר, נוכח האיש היושב מולו, בצִדו האחר של שולחנו הגדול של ספיר.

ישראל רוגוזין, יליד ליטא, תעשיין ופילנתרופ, הוא ושלוש אחיותיו, חברו לאביהם שהיה רב הקהילה ונשלח מליטא לארה"ב לגייס כספים לטובת ישיבת וולוז'ין. עם בואם של הרב ובני משפחתו לאמריקה קנה הרב לאשתו מכונת סריגה, לסריגת כפפות, כובעים וצעיפים למחיית המשפחה. לימים פרש הרב מישיבת וולוז'ין, והחליט להתיישב בארה"ב. הוא ייבא מכונות סריגה, שבע במספר, מאירופה, ופתח בפרנזוויל שבברוקלין מפעל סריגה יחיד במינו. המפעל גדל והתרחב, ובנו ישראל ניהל אותו בעצמו ארבעים שנה.
בראשית שנות השישים החליט ישראל רוגוזין לתרום להקמתם של בתי ספר על יסודיים בישראל. הוא נהג לומר: הַעניקו לתלמידים חינוך בסיסי, ואחרי זה שלחו אותם לעבודה. אם ירצו לעבוד - זאת תהיה דרך סלולה להצלחה. שמו של רוגוזין הלך לפניו. הוא החליט להשקיע כספים בישראל, ובעיקר בעיר אשדוד, שנוסדה אז והכול ניבאו לה הצלחה.

תרומתו הגדולה שהניבה פרי
ב- 13.7.1965 פרסם ישראל רוגוזין, ב-Daily News Bulletin, הצהרה על תרומה בסך של 2.5 מיליון דולר של אותם ימים – והיה זה תקדים בתולדות המגבית היהודית המאוחדת. שר האוצר פנחס ספיר "מכר" לו שבעה בתי ספר בעיירות הפיתוח (אחד מהם הוקם בתל-אביב). ישראל רוגוזין החליט להקים את המפעל שלו באשדוד, וספיר העלה לפניו את הרעיון של הקמת בתי ספר מקיפים, בידיעה ברורה שיש בהם גם תורה וגם מלאכה, וביקש את מעורבותו. רוגוזין נענה ברצון, וגילה עניין רב בנושא. לפגישה המכוננת נקראתי להכין רשימת יישובים שבתי ספר ע"ש רוגוזין ייבנו בהם. אשדוד, מטבע הדברים, קיבלה מנה אחת אפיים (בית ספר ימי ובית ספר מקיף). ובדומה לאשדוד "נשתלו" בתי ספר ע"ש רוגוזין בקריית-גת, בתל-אביב, במגדל-העמק, באור-יהודה, בקריית-אונו ובראש-העין.
ישראל רוגוזין הוזמן לחנוכת כל בתי הספר שנקראו על שמו. הראשון היה בית הספר הימי באשדוד (המנוהל היום ע"י רשת אורט). הוא פנה אל התלמידים, בנוכחותו של שר האוצר פנחס ספיר, ואמר להם בזה הלשון: "אני חושש שהתרומה שנתתי לספיר מונחת אי שם בבנק בז'נבה והוא נוטל את כל הריבית לעצמו"... אני כמעט התפרצתי, אלא שספיר מיתן אותי, חייך, ואמר: דע לך שכבודי מחול ודע לך שהוא מתלוצץ. בהזדמנות אחרת, כאשר חזר על ההתבדחות הזאת, בטקס חנוכת הבית של ביה"ס המקיף הנושא את שמו במגדל-העמק, לא יכולתי להתאפק, מה גם שספיר עצמו לא היה שם, ואמרתי לו שאין בעולם שרים כמוהו, העושים לילות כימים לטובת עמם שלהם. אז חייך רוגוזין – ואישש את מה שאמרתי.

בנו של ישראל רוגוזין, ליאונול, היגר לצרפת ועסק בהפקת סרטים דוקומנטריים שמקצתם עסקו גם בישראל. הבן והנכד של רוגוזין עקבו אחרי התפתחותם של בתי הספר ופרסמו סרט על הנושא בארה"ב.

תרומתו של ישראל רוגוזין, עם הֵדֶיהָ בציבוריות היהודית בארה"ב, הכתה גלים, ובעקבותיה החלה תנועה מרשימה של תורמים להקמת בתי ספר מקיפים, בתי מדרש למורים, מתנ"סים, ספריות וגני ילדים - ברחבי ישראל.

במשך השנים למדו אלפי תלמידים בבתי הספר ע"ש רוגוזין. דור שלם של בוגרים, המצטרף לשירות בצה"ל, במשק ובחברה בישראל. ישראל רוגוזין, שבלי ספק, תרם לקידומה של החברה בישראל, בדרכו שלו, זכה ששמו הונצח ביישובים שונים בארץ.

כתבות נוספות

ארגון המורים העל יסודיים
עבור לתוכן העמוד